Нещодавно у нас, на Україні, пройшло свято – День Захисника Вітчизни. Окрім нас, українців, цього дня в цей свято також святкують в Російській Федерації, Білорусії і в Придністров’ї
23 лютого – не єдиний День захисника Вітчизни: в різних країнах планети його відзначають по-різному. І в різний час.
Мабуть, немає в світі ще таких країн, як Україна і Росія, де так активно відзначаються армійські свята і де крім загальнонаціональних свят військових практично кожен рід і вид військ має свої «спеціальні» свята. Ось частина з тих небагатьох країн, де можна цілком офіційно підняти за тост солдатів і офіцерів.
1. США
День берегової охорони – 4 серпня
Свято самої нечисленної, але незамінної частини збройних сил Сполучених Штатів. Було затверджено американським урядом ще в 1790 році. Саме 4 серпня того року Конгрес США уповноважив міністра фінансів Олександра Гамільтона почати будівництво флоту країни. За звичаєм, кожен рік 4 серпня тут проходить масштабний фестиваль військово-морських сил США, який надзвичайно популярний і про який довго згадують.
2. Бразилія
День солдата – 25 серпня
Це свято відзначається в день народження головнокомандуючого армії Бразилії, маршала Луїса Альвеса де Ліма е Сільва (1803-1880). У 1961 році був оголошений покровителем бразильської армії. З 1931 року кадети Бразильської військової академії носять копію шашки герцога Каксіаса (такий титул отримав маршал). Також в академії проводиться церемонія «Маленької шашки» – військовий парад на честь випускників академії. Втім, в ХХ столітті ця дата втратила свою популярність, і День солдата в даний час вже не є державним святом і вихідним днем.
3. Франція
День святої Жанни д’Арк – 30 травня
Зарахована до лику святих у 1920 році, проста селянська дівчина, яка пожертвувала власне життя звільненню батьківщини від іноземних загарбників, Жанна шанується як покровителька Франції та французьких військових. Саме вона очолила французьку армію в 1429 році, здобувши ряд блискучих перемог над англійцями. Зрозуміло, це не офіційне свято професійних військових Франції (такого, окремого, в цій країні просто немає), але солдати і офіцери в цей день відчувають себе особливими іменинниками.
4. Хорватія
День перемоги та вітчизняної подяки – 5 серпня
В цей день в 1995 році, в ході військової операції «Буря» (Operation Storm), хорватська армія увійшла в Кнін – столицю самопроголошеної Республіки Сербська Країна. Через два дні «Буря» повністю завершилася, ставши після цього найбільшою великомасштабною наступальною операцією в Європі з часів Другої світової війни.
5. Австралія
День захисника Вітчизни – 25 квітня
В кінці квітня кожен австралієць особливо пишається своєю країною. У цей день по всій країні, а, по суті, – в двох країнах (ще і в Новій Зеландії), проходять урочисті церемонії пам’яті і вдячності, присвячені всім чоловікам і жінкам, які загинули у війнах. Одна з традицій цього свята – «вогненний сніданок» (кава з ромом), який пропонується після ранкових служб. Не менш давня традиція – марші ветеранів минулих воєн і сьогоднішніх солдатів, які проводяться у всіх містах країни без винятку. Хоча як і раніше головним святом країни вважається День Австралії, багато австралійців приходять до думки, що саме День захисника Вітчизни – справжній національний свято.
6. Єгипет
День армії – 6 жовтня
Засновано в ознаменування початку на Близькому Сході четвертої арабо-ізраїльської війни (6-26 жовтень 1973 року), яка, як і всі попередні, закінчилася фактичною перемогою Ізраїлю. Однак єгиптяни святкують в цей день свою власну перемогу.
7. Китай
День створення народно-визвольної армії Китаю – 1 серпня
Сьогоднішня назва НВАК отримала в 1946 році, до цього вона носила найменування Робітничо-селянської революційної армії, Робітничо-селянської червоної армії, Восьмої армії і Нового четвертого корпусу. В останні роки про це свято нагадують лише тематичні публікації в газетах і журналах та заходи, що організовуються на урядовому рівні. Хоча в минулому річниці створення партії і армії відзначалися досить широко і по-східному живописно.
8. Індія
День військово-морського флоту – 4 грудня
Цей день знаменує собою річницю операції «Тризуб», проведеної військово-морським флотом країни. У 1971 році індійські бойові кораблі зіграли ключову роль в атаці на військовий порт Карачі під час індо-пакистанської війни. Свято це триває тиждень, протягом якого проходять показові виступи військ, розважальні заходи (в тому числі і авіа-шоу), демонстрація військової потужності індійського флоту – реактивних човнів, зброї та обладнання, що використовується на військових кораблях. Музичні виступи, футбольний чемпіонат і багато чого іншого – все це є частиною живописного дійства, яке завершує грандіозний бал.