Висококалорійні продукти на кшталт морозива впливають на мозок, наче наркотики. Це стверджують експерти Ерік Стайс і Кайл Бергер з Дослідницького інституту Орегона.
Вони вирішили перевірити, чи буде організм вимагати підвищення «дозування» морозива, якщо його часто вживати, як це відбувається з наркотиками.
Для цього дослідники опитали 151 підлітка і просканували мозок добровольців під час демонстрації фотографій шоколадного коктейлю, щоб визначити силу залежності. Також оцінювалася активність мозку, коли добровольцям пропонувалося випити несмачний напій або справжній коктейль.
Підсумок був наступним: добровольці, які споживали більше морозива за два тижні до експерименту, отримали менше задоволення від коктейлю. Це показало зниження активності в зоні мозку, пов’язаної з нагородою. Причому, унікальна активність пов’язувалася виключно з морозивом. На гамбургери, наприклад, підлітки так не реагували.
Виходить, чим більше людина їсть жирних, солодких продуктів, тим більше фіксується зниження чутливості до подібних продуктів. При цьому відповідні зміни в мозку можуть відбуватися задовго до розвитку ожиріння.