Астрономи світу вирішили об’єднати свої зусилля для спроби сфотографувати чорну діру в центрі Галактики. До справи вони підійшли з планетарним розмахом. Для цих цілей був створений проект Event Horizon Telescope, який об’єднує 50 радіотелескопів, розташованих у всіх кінцях Землі.
Дослідники пояснюють свої плани наступним чином:
Чорна діра розташована дуже далеко. Щоб побачити її, знадобиться пристрій розміром з Землю. Єдиний спосіб створити його – це перетворити в нього саму планету
Сьогодні експерти мають намір обговорити подробиці роботи та план на найближчі три роки.
Дімітріос Псалтіс, співробітник обсерваторії університету Арізони, поділивс своїми враженнями:
Ми всі дуже схвильовані. Пару років тому це було чимось з розряду наукової фантастики, і ось тепер це стає реальністю.
Чорну діру неможливо побачити із Землі. Гравітаційне поле, яке її оточує, настільки щільне, що навіть не повертає світло. Тому астрономи будуть спостерігати за кордоном чорної діри, яка називається «горизонтом подій» (тому проект і отримав таку назву). Вона складається з пилу і газу, які лійкою всмоктуються в жерло, куди заглянути не вийде. Існуючі закони фізики не можуть описати того, що там відбувається.
Пил і газ в результаті сильного тертя розігріваються до мільярда градусів і починають випромінювати світло. Тому кільце навколо чорної діри і стає видимим.
Як пояснює Псалтіс:
Ми збираємося закарбувати у реальному часі процес всмоктування матерії. Сподіваємося, що нам вдасться зрозуміти, як харчується чорна діра“
Вчений зізнався, що закарбувати силует горизонту подій, який знаходиться на відстані 26 тис. світлових років від Землі, – це все одно що шукати грейпфрут на Місяці. Проте дослідники повні ентузіазму, тим більше що перші досліди, проведені Арізонською обсерваторією, пройшли вдало.
Крім усього іншого, вчені збираються перевірити Загальну теорію відносності Ейнштейна. Саме легендарний фізик вперше описав чорні діри, говорячи про викривлення часу і простору навколо їх центру. Якщо горизонт подій виявиться гранично круглим, це означатиме, що Ейнштейн не помилявся. При інших розкладах існуюча концепція повинна піддатися поправкам.
Вчені вірять в успішність проекту, тим більше що пару днів назад астрономам вдалося зробити знімки невловимої загадкової субстанції, яка скріплює Всесвіт. З них вони склали панораму розподілу темної матерії в космосі. Це неймовірний прорив в області астрофізики, оскільки насамперед все, що було відомо про темну матерію, ґрунтувалося на комп’ютерних моделях. Тепер же в розпорядженні дослідників з’явилися реальні знімки.
Таємнича субстанція все ще залишається загадкою для фізиків. Поки нікому не вдалося її побачити або зрозуміти, з чого вона складається. Згідно існуючої гіпотезі, ця матерія утримує разом скупчення зірок і не дає Всесвіту розпастися. Про те, що вона існує, можна судити по її гравітаційним ефектам. Невидима речовина викривляє світло, що йде від далеких галактик. Саме ці спотворення і відображені на знімках, зроблених міжнародною групою вчених.
Дослідники використовували 340-мегапіксельну камеру MegaCam, яку встановили на телескопі CFHC Telescope в обсерваторії Мауна-Кеа на Гаваях. Зйомка велася протягом п’яти років. В результаті був отриманий гігантський панорамний знімок. На ньому зображені близько 10 млн галактик, віддалених від нашої планети на 6 млрд світлових років. Кожна з них випромінює світло, яке викривляється під дією темної матерії при проходженні космічного простору. Таким чином, вчені змогли побачити, в яких точках Всесвіту настає заломлення світлового променя, тобто як таємнича матерія розподіляється в просторі.