Такі країни як Нова Зеландія, Австралія та Південно-Африканська Республіка на своїй території розмістять декілька тисяч антен радіотелескопа, який являється найпотужнішим в світі.
Зазначенні країни являються членами організації Square Kilometre Array (SKA). Учора, 25 травня, в Амстердамі ця організація SKA, в якій приймають участь 20 країн, ухвалила відповідне рішення.
На створення цього велетенського комплексу піде значна сума коштів, а саме – 1,5 мільярди євро. В той же час чутливість цього радіотелескопа, враховуючи його масштаби, буде вражаючою і в п’ятдесят разів перевищуватиме характеристики будь-якого з нині існуючих телескопів.
Завдяки новому радіотелескопу, як сподіваються науковці, буде отримано відповіді на деякі фундаментальні питання, серед яких:
- ранні етапи існування Всесвіту
- перевірка теорії гравітації Ейнштейна
- пошук позаземного життя
Загальна площа радіотелескопа становить мільйон квадратних метрів. Таку площу можна зіставити із площею двох сотень футбольних полів.
Надвисока чутливість декількох тисяч окремих антен досягається їх розміщенням одна від одної на відстані в тисячі кілометрів.
Австралазією і ПАР були представленні окремі проекти. На перших порах передбачалось, що організацією SKA буде обрана лише одна країна. Проте, учасниками наради було вирішено, поєднавши обидві пропозиції, створити спільний проект.
На прес-конференції, яка проходила в амстердамському аеропорту Схіпхол, Джон Вомерслі, голова ради директорів SKA, повідомив про ідею подвійного розміщення.
Даний телескоп спостерігатиме за джерелами радіовипромінювання в сантиметровому і метровому діапазоні. До таких джерел належать хмари водню, які виникли на самих ранніх етапах формування Всесвіту. Ці хмари, піддаючись силам гравітації, стискалися і створювали перше покоління зірок та галактик.
За допомогою радіотелескопа SKA вдасться визначити точні координати найближчого мільярда галактик. Завдяки цим даним можна буде більш точно сформувати існуючі теорії про загадкову і таємничу субстанцію – темну матерію.
Також за допомогою радіотелескопа SKA буде вивчатися еволюція зірок і галактик, і вплив на це магнітних полів. Астрономи сподіваються з його допомогою доповнити уявлення про пульсари, котрі являються мертвими зірками і джерелами потужних радіовипромінювань.
Ці надщільні зірки, як вважають астрономи, закінчили свою еволюцію і можуть допомогти з формулюванням більш повної теорії гравітації, ніж теорія А. Ейнштейна.