Зелений чай містить у великій кількості хімічну речовину, відому під назвою галлат епігаллокатехін[1] (EGCG). Ця речовина, як з’ясували вчені, сприяє генерації клітин головного мозку. В Китаї було проведено дослідження, завдяки якому стало відомо, що хімічні властивості напою сприяють формуванню здорового покоління клітин головного мозку, зміцнюють пам’ять і сприяють ефективному навчанню.
Вчені провели випробування на двох групах мишей: на першій перевіряли властивості ECGC, а друга була просто контрольною групою. Мишей навчали протягом трьох днів, щоб вони могли знайти приховану платформу в лабіринті. Мишам, які вживали ECGC, знадобилося набагато менше часу, щоб впорається із завданням. Загальні результати показали, що EGCG сприяє навчанню та зміцненню пам’яті за рахунок поліпшення розпізнавання об’єктів і просторової пам’яті. Дослідження вчених було опубліковане в журналі Molecular Nutrition & Food Research.
[1]. Галлат епігаллокатехін ? – це тип катехина[2] , що міститься у великих кількостях в чаї. Формула з’єднання – C22H18O11. Молекулярна маса – 458.372 г / мол.
[2]. Катехін ? – органічна речовина з групи флавоноїдів, яка являє собою поліфенольну сполуку і є сильним антиоксидантам.